Ptasia budka live

Niesamowicie jest to emocjonujące, gdy można z bliska popatrzeć na zjawiska przyrodnicze, na co dzień nam niedostępne.

– pomysł  kadry przedszkola, wsparcie specjalistyczne taty  jednego z naszych przedszkolaków i……  mamy zwierzęta w Ludeczkowie,  które będziecie mogli  codziennie „podglądać” razem ze swoimi bliskimi.

W budce lęgowej, zawieszonej w Ludeczkowym ogrodzie, zadomowili się lokatorzy.  Mamy nadzieję, że założą rodzinę, a my to wszystko „na żywo”  będziemy mogli obserwować dzięki ukrytej kamerze.

Na razie lokatorzy w budce są tylko od wieczora do wczesnego rana, ale po złożeniu jaj będą na pewno więcej widoczni w oku kamery.

Kim są –  to zagadka dla Was!
https://www.youtube.com/watch?v=BHpdi20QJcQ Czy już wiecie, kim są nasi nowi lokatorzy z Ludeczkowego ogrodu?
Zajrzyjcie  do naszej ptasiej budki,  jeżeli uważnie obejrzeliście film, na pewno odgadniecie – co to za ptaki …. to są  …. szpaki!!!

Szpak  jest pospolitym, towarzyskim ptakiem, którego często mylimy z kosem. Posiada zdolności mimetyczne (trudne słowo, ale warto je zapamiętać), co oznacza, że potrafi naśladować odgłosy innych ptaków, maszyn, telefonów a nawet ludzi po częstym kontakcie z nimi.
Pamiętacie szpaka z ksiązki pt. „Akademia Pana Kleksa” ? Zazwyczaj możemy spotkać je w parkach i ogrodach, gdzie swoim pięknym śpiewem umilają nam odpoczynek.

Szpaki można spotkać najczęściej na trawnikach, gdzie żywią się drobnymi bezkręgowcami, owadami oraz larwami. Zazwyczaj widywane są w ogrodach i sadach, ponieważ ich pożywieniem są również niektóre owoce, takie jak czereśnie, wiśnie, czy śliwki.

Dawno, dawno temu,  środowiskiem życia szpaków  był  las oraz jego obrzeża, jednak na przestrzeni lat z łatwością zadomowiły się także w  mieście. Jeśli więc wystawimy budkę lęgową w ogródku, możemy spodziewać się, że w krótkim czasie pojawią się w  niej szpaki.

Potrafią także uwić gniazdo z traw i miękkich gałązek, jeśli brakuje im miejsca. Zwykle lokują je pod dachem, przy rynnie. Szpaki po okresie lęgowym nocują zazwyczaj w pobliżu wody, w której również się kąpią. Możemy znaleźć je wtedy w  trzcinach, a w nocy słuchać pięknego świegotu.

Zapraszamy Was do obserwacji naszych szpaków
.